استراتژي شركت سوني تا سال 2018پرینت خبر

شركت سوني طي سالهاي اخير ضررهاي مالي زيادي را تجربه كرده است. به نحوي كه در سال 2013 ضرر 2/1 ميليارد دلاري و در سال 2014 نيز ضرري با حجم كمتر را به ثبت رسانده. اما اين شركت با تدوين استراتژي هايي در نظر دارد تا سود خود را افزايش دهد، به نحوي كه طي 3 سال آينده سود عملياتي خود را به مبلغ 4.2 ميليارد دلار نزديك كند.

اين شركت قصد دارد تمركز اصلي خود را در بخش لنز- سنسورهاي دوربين و پلي استيشن و كنسولهاي بازي قرار دهد تا بتواند سود بيشتري را در اين زمينه ها براي خود تضمين كند. زيرا اين دو بخش هميشه جزء سود ده ترين بخشهاي اين شركت بوده اند كه هميشه رو به رشد هستند. ديگر بخشهاي شركت شامل 2 گروه مي­شوند. 1- بخشي كه سطحي مشخص از  سود پايدار را تضمين مي­كنند و 2- كسب وكارهايي با ريسك بالا كه سوني سعي دارد به روش مديريت فرار آنها را مديريت كند.

در مورد گروه اول مي­توان از محصولات مرتبط با تصوير برداري نام برد كه در دسته سود دهي پايدار قرار دارند و گروه دوم بخش هايي مثل موبايل و تلويزيون كه در دسته مديريت فرار قرار مي­گيرند و امكان دارد شركت سوني در صورت ادامه روند كاهش سود دهي اين بخشها از فعاليت در اين بخشها صرف نظر كند.

كازو هيرايي مدير عامل سوني نقشه راه  جديد شركت سوني را در سه محور تشريح مي­كند:

  1. سوني پيكچرز به تازگي مورد حمله هكر ها قرار گرفته و پس از مورد تهديد قرار گرفتن با پخش شدن فيلمها قبل از اكران شدن ضرر بالايي به خود ديده است.
  2. بخش پلي استيشن كه در نبرد كنسولهاي نسل هشتم با اختلاف پيروز ميدان شده، اما در بخش كنسولهاي قابل حمل به موفقيت چنداني دست پيدا نكرده
  3. فروش سنسورهاي عكاسي به اپل

در نمودار زير سود و ضرر بخش هاي مختلف شركت سوني كه بر مبناي گزارش مالي سه ماهه چهارم سال 2014 اعلام شده است به چشم مي­خورد:

 اگر بخواهيم محصولات سوني را بر طبق ماتريس گروه مشاوران بوستون تقصيم بندي كنيم، بخشي كه سطح مشخصي از سود پايدار را تضمين مي­كند ( محصولات مرتبط با تصوير برداري) در زمره گاوهاي شيرده قرار دارند؛ كسب وكارهايي با ريسك بالا (موبايل و تليويزيون) در بخش سگها يا بچه هاي مسئله دار قرار ميگيرند كه بايد هرچه سريعتر بهبود يابند يا حذف شوند و گروه سوم كه سوني تمركز اصلي خود را در استراتژي جديد بر روي آن گذاشته است (لنز- سنسورهاي دوربين و پلي استيشن و كنسولهاي بازي) علامت سوال قرار دارند و شركت سوني سعي بر آن دارد كه با سرمايه گذاري بيشتر در اين بخشها ضررهاي مالي خود را جبران كرده و به سودد دهي و سهم بازار بيشتري دست پيدا كند.


تاریخ ایجاد : چهارشنبه - 6 اسفند 1393

facebooktwitterfacebook

نظر ثبت شده ای یافت نشد. اولین نفر باشید که به این پست نظر می دهید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد . بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند . *