چرا مدیران توانمند کمیابند؟پرینت خبر

بررسی گالوپ نشان می دهد شرکت ها در 82%  موارد در انتخاب مدیران موفق نیستند. مدیران ناکارآمد هرساله میلیون ها دلار ضرر برای شرکت ها ایجاد می کنند و موجب شکست شرکت ها می شوند و تا 70٪ بر تعهد کارکنان تاثیر منفی دارند. این موضوع به عملکرد متفاوت شرکت های مشابه منجر شده است. بررسی های گالوپ نشان می دهد که کاهش تعهد کارکنان منجر به کاهش رضایت مشتریان، سودآوری و  بهره وری و افزایش ترک خدمت و غیبت کارکنان می شود.

تعداد کمی از مدیران واقعاٌ مستعد هستند.

کمیابی مدیران بزرگ به دلیل آن است که استعداد مورد نیاز برای این افراد نادر است. تحقیقات گالوپ نشان می دهد که حدود یک نفر از هر 10 نفر دارای استعداد مدیریتی هستند. اگرچه بسیاری از افراد، ویژگی های لازم را برخوردار هستند، اما تعداد کمی از آنها همه ویژگی های لازم را برای رسیدن به تعالی دارا هستند که به طور قابل توجهی باعث بهبود عملکرد شرکت ها  می گردد.

با این حال شرکت ها در سراسر جهان در انتخاب استعداد های مدیریتی در 82% موارد اشتباه می کنند. معمولاٌ فرآیندهای انتخاب نامناسب و یا تحقیقات اندک برای پیدا کردن یک فرد مناسب برای پست مدیریتی انجام می شود.

اکثر شرکت ها، کارکنان را برای پست های مدیریتی بالاتر انتخاب می کنند. زیرا ظاهراٌ  آنها را مناسب تر می دانند؛ حال آنکه این کارکنان ارتقا یافته استعداد کافی ندارند. تجربه و مهارت برای ارتقا مهم است. اما استعداد افراد پیش بینی می کند که آنها در بهترین حالت خود چگونه عمل می کنند. استعداد، ذاتی است و عملکرد افراد را شکل می دهد. دانش، تجربه و مهارت، استعدادها را توسعه و پیشرفت می دهند اما وقتی فرد دارای استعدادهای ذاتی برای کار باشد، مقدار دانش و مهارت اهمیت کمتر خواهد داشت.

بررسی گالوپ نشان می دهد  که مدیران بزرگ دارای استعدادهای زیر هستند:

  1. آنها افراد را به صورت تک به تک برای انجام فعالیت و متعهد کردن با استفاده از یک چشم انداز قانع کننده هدایت می کنند.

  2. آنها با شجاعت برای دستیابی به اهداف و غلبه بر مقاومت ها تلاش می کنند.

  3. آنها یک فرهنگ پاسخگویی روشن ایجاد می کنند.

  4. آنها روابطی می سازند که منجر به ایجاد اعتماد ،گفتگوی آزاد و شفافیت کامل می شود.

  5. آنها بر اساس رویکرد منطقی و منافع شرکت تصمیم می گیرند نه بر اساس سیاسی کاری.

   تعداد بسیار کمی از افراد می توانند همه این پنج ویژگی را داشته باشند. اگر شرکت ها بتواند این استعدادها را انتخاب کنند؛  به طور متوسط به 147% درآمد بالاتر در هر سهم نسبت به رقبایشان دست پیدا می کنند.

افراد مستعد  ممکن است از معرض دید پنهان بمانند

پیدا کردن مدیران بزرگ به شرایط بازار و یا نیروی کار بستگی ندارد. شرکت های بزرگ تقریباٌ برای هر 10 کارمند،  1مدیر دارند و یافته های گالوپ نشان می دهد که 1 نفر در هر 10 نفر، دارای استعداد ذاتی برای مدیریت است. ولی ممکن است این 10٪  مدیر نباشند. در واقع استعدادهای مدیریتی به اندازه کافی در هر شرکت وجود دارد ولی این استعدادها اغلب از معرض دید پنهان مانده اند. رهبران باید این پتانسیل را با انتخاب درست افراد در پست های  مدیریتی لایه های پایین تر حداکثر کرده و از تجزیه و تحلیل برای شناخت درست استعداد ها استفاده کنند.

مدت زمان طولانی ست که شرکت ها زمان و انرژی شان را با استخدام مدیران  نامناسب و سپس تلاش برای آموزش آنها تلف می کردند. عملی که انتخاب اشتباه را اصلاح نمی کند. در حالیکه انتخاب درست مدیران  هزینه ها را کاهش می دهد.


تاریخ ایجاد : سه شنبه - 21 بهمن 1393

facebooktwitterfacebook

نظر ثبت شده ای یافت نشد. اولین نفر باشید که به این پست نظر می دهید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد . بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند . *