12استراتژی مذاکره و قرارداد حرفه ایپرینت خبر

برای مذاکره آماده شوید. چه دوست داشته باشید  چه نه، باید با آنها سر میز مذاکره بنشینید. گفت و گو در شرایطی که جو سنگینی بین شما و طرف مقابل حاکم است کاری طاقت فرساست. پس از یادگیری فنون مذاکره، این کار به بخش مفرح شغلتان تبدیل خواهد شد.

آنان که به مذاکره علاقه‌مندند می‌دانند که در این کار دانش، قدرت است. از این نکات وقتی پای میز مذاکره باز گشتید بهره ببرید و بیش از آنچه می‌خواستید بدست آورید و با حس پیروزی از جلسه خارج شوید.

1)مذاکره کنید.

چندی پیش سایت Businessinsider  مقاله ای ای منتشر کرد که نشان می‌داد کسانی که برای بستن قرارداد مذاکره نمی کنند حدود نیم میلیون دلار تا سن 60 سالگی از کف می‌دهند. همیشه جا برای چانه زنی هست تا ثابت کنید شما لیاقت دریافتی بیشتر را دارید.

2)بدانید مذاکره را بر چه مبنا بنا می‌کنید.

باید همه جزئیات را بدانید. این جزئیات ابزار چانه زنی هستند. قبل از اینکه بگویید چرا چیزی را می ‌خواهید، مطمئن باشید می‌ دانید بر سر چه چیزهایی می خواهید توافق کنید و بر سر چه چیزهایی نمی ‌خواهید. وقتی برای مذاکره بر سر پاداش می ‌روید، باید این موارد را مد نظر قرار دهید:

  • آیا پاداش هر بار که قرارداد تجدید می‌ شود افزوده خواهد شد؟

  • چه امتیازاتی برای کار خوب شما در نظر گرفته می شود؟

  • مبلغ پایه پیشنهاد شده چقدر است؟

  • محل کار کجاست؟

  • ساعات کاری چگونه اند؟

  • چه مقدار مرخصی و استعلاجی پیشنهاد می شود؟

  • سود حاصله برای شما چیست؟

  • خصوصیات سود بدست آمده چیست؟

همانگونه که می بینید انواع قرارداد های مختلف بسته به سود و همکاری شما می تواند منعقد شود.

3)در میان مستندات قدیمی برای بدست آوردن اطلاعات جستجو کنید.

اگر راهی برای بدست آوردن اطلاعات قرارداد های قدیمی دارید، حتما از آنها استفاده کنید. بدین طریق می توانید بدانید پیشنهاد های قدیم چه بوده اند و برای بدست آوردن آنها بکوشید. می توانید نکات قرارداد را مطالعه کنید به دنبال نتایج آن نکات بروید و ببینید چه نتیجه ای داشته اند.

4)از ادعایتان پشتیبانی کنید.

اگر فقط ادعای بی فلسفه داشته باشید خواهید باخت. مردم نیاز دارند قانع شوند و بهترین راه این است به آنها دلیل ادعایتان را شرح دهید بگویید چرا چنین چیزی طلب می کنید.

5)یادداشت کنید.

قرارداد های مذاکره می توانند پر استرس باشند. اگر اطلاعاتتان جلو رویتان باشد انسجام بیشتری در مذاکره خواهید داشت. همه چیزهایی که برایتان مهم است را یادداشت کنید تا در موقع لزوم بتوانید به آنها مراجعه نمایید. این کار به شما این اطمینان را می دهد که نکته مهمی را از قلم نیندازید. علاوه بر این در پایان مذاکره فراموش نکنید که تا صورت جلسه یا قرارداد ثبت نشود هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است.

6)برای شفاف سازی سوال کنید.

گاهی مردم در مذاکراتی که احساس شکست دارند گیج می شوند و نمی توانند تشخیص دهند که در اصل اهداف مدنظرشان را بدست می آورند یا خیر. اگر متوجه نمی شوید چه چیز پیشنهاد شده، بپرسید. هرچه بهتر بدانید، ‌بهتر می توانید با شرایط کار کنید.

7)اشخاص حاضر در میز مذاکره را بشناسید.

وقتی درباره یک قرارداد مذاکره می کنید، شرکت را بشناسید و بدانید چه کسانی گردانندگان اصلی آنند. این کمک می کند احساس کنید دست بالا را دارید. چون مردم فکر نمی کنند فردی که برای قرارداد آمده شرکتشان را خوب بشناسد.

 8)موانع خود را برای ورود چک کنید.

گاهی افراد موقعی که می بینند مذاکره کننده ناراحت شده عقب نشینی می کنند. این کار را نکنید. این شانس شماست تا از کارتان لذت ببرید. اگر در ابتدا آنچه می خواهید را طلب نکنید، بدست آوردنش بعداٌ سخت خواهد شد. پای خواسته تان بمانید. شما کاری که برای خودتان درست است را انجام می دهید و طرف مقابل مذاکره هم دقیقا همین کار را انجام می دهد.

9)همیشه خوش رو باشید.

در حال تجارت هستید. از جبهه گیری بپرهیزید. صدایتان را بالا نبرید. جلسه را ترک نکنید. همراه نمایش نکاتتان آرام بمانید و توانایی های مذاکره شونده را در نظر بگیرید. مواردی را که مورد عکس العمل قرار می گیرند در خاطر بسپارید. به آنها بازگردید و دلیلتان را برای نپذیرفتن آنها در قرارداد بیان کنید.

10)ارزش خود را بدانید.

تحقیقی وجود دارد که نشان می دهد زنان انتظار حقوقی 3 تا 32 برابر کمتر از مردان دارند. این دسته از افکار دروغ هایی هستند که ما با آنها ارزش خود را پایین می آوریم. اگر برای خود ارزش کمی قائلید نمی توانید انتظار داشته باشید دیگران برای شما ارزش والائی قائل باشند. این ربطی به فروتنی و مغرور بودن ندارد. این اعتماد به نفس است. به یک روانشناس مراجعه کنید. به یک مشاور یا مشاور مذهبی تا بتوانید ارزش حقیقی خودتان را بدانید و پاداش ارزنده در مقابل کارتان دریافت نمایید. شما اطلاعات زیادی دارید که دیگران ندارند و نباید آنها را نادیده بگیرید.

11)در بیان کارهایی که شما می توانید برایشان انجام دهید پیشی بگیرید

این شانس شماست تا نشان دهید برای سازمان چه می توانید بکنید. وقتی آنها در فضای مصاحبه هستند شما می توانید نشان دهید که فن چانه زنی شما عالی است. شما در اصل درحال برند سازی خودتان هستید. این چیزیست که شما می خواهید نشان دهید. می توانید انجام دهید و به بهترین شکل آن را انجام می دهید. این یک نکته بارز شماست و می تواند نشان دهد شما بیش از آنچه انتظارش را دارند می توانید مفید واقع شوید.

12)عملگرا باشید

حالا که دانش این کار را دارید به بهترین نحو از آن استفاده کنید. شما می توانید کارهای عالی انجام دهید و برای انجام آنها خرسند باشید. و قبل از آنکه بدانید می توانید میز مذاکره را با حس پیروز مندانه یک حرفه ای ترک کنید.

ترجمه:محمد حسین ابراهیم زاده

منبع: www.entrepreneur.com


تاریخ ایجاد : دوشنبه - 20 مهر 1394

facebooktwitterfacebook

نظر ثبت شده ای یافت نشد. اولین نفر باشید که به این پست نظر می دهید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد . بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند . *