5 روش ارتباطی مدیران موفق ؟!!!پرینت خبر

فوربس: یکی از مشکلات برخی مدیران، نداشتن ارتباط مناسب با کارکنان علی رغم تلاش های کاری زیاد است. گاهی مدیران اذعان دارند که وقت کافی برای تعامل با کارکنان را ندارند. ولی مدیران موفق بر گوش دادن، نشست چهره به چهره با كاركنان و ارتباط مستقيم تمرکز دارند. در اینجا 5 روش برای ارتباط بهتر با کارکنان ارائه شده است.

1)خوب گوش کنید.

یکی از موانع مهم ارتباطی عدم خوب گوش ندادن است. بنابراین مهارتهاي شنيداري خود را ارتقا دهید. به عنوان يك رهبر اين وظيفه شماست كه اختلافات درون تيم خود را شناسايي و محيطي مناسب براي تسهيل ارتباطات مؤثر ايجاد كنيد. اگر به نحوي كار كنيد كه به افراد خود بگوييد بهترين منافع آنها بهترين منافع شما نيز هست آنها را به سمتي مي‌كشانيد كه خودشان براي مشاركت بيشتر متقاضي مي‌شوند.

2)از پيش آماده باشيد.

اگر شما به زمان يك جلسه يا ارائه و يا مصاحبه‌اي نزديك هستيد، نكات صحبت خود را از پيش آماده كنيد. از تصويرسازي ذهني خود براي اينكه چگونه به سمت تعامل پيش برويد استفاده كنيد. مطمئن باشيد كه هم شرايط ايده‌آل و هم شرايط غير ايده‌آل را پيش‌بيني كرده‌ايد تا آنچه را كه بايد يا نبايد بگوييد در هنگامي كه شرايط در مسير درست خود پيش نمي رود بررسي كرده‌ايد. اين تصويرسازي ذهني نه تنها در طول جلسه شما را در يك مسير واضح متمركز مي كند بلكه کارکنان شما نيز الهام مي بخشد تا اين نوع تمركز را در شيوه‌هاي خود بكار برند.

3)از واكنش های آرام خود استفاده کنید.

به جاي آنكه با مشاهده اشتباهات کارکنان خود سريع برخورد كنيد و اصلاحات را به آنها متذكر شويد، مدتي مشاهده‌گر فعاليت ها باشيد و خطاها و اشتباهات را يادداشت كرده و سرفرصت بررسي نماييد. سپس يك طرح بهبود ارائه دهيد. اين يك استراتژي بسيار مؤثر است كه اجازه مي‌دهد تا كلمات خود را متفكرانه انتخاب و بيان نماييد.

4)با تک تک افراد جلسه داشته باشيد.

اگرشما براي هر كدام از کارکنان از زماني كاري خود وقت ‌گذاريد و در كنارشان بنشينيد، کارکنان از شما به خاطر توجه شما ممنون خواهند بود. نتيجه اين است كه افراد از طرف شما پيشنهاداتي كه هم براي خودشان و هم براي شركت مفيد است دريافت مي كنند، زیرا اكنون آنها احساس مثبت‌تر، وفادارتر و با انگيزه‌تري براي مشاركت دارند.

5)با نوشتن ارتباط برقرار كنيد.

يكي از بهترين تاكتيك ها و ايجاد تحرك اين است كه انتظارات خود را براي موفقيت پروژه يادداشت كنيد و براي گروه‌هاي کارکنان بفرستيد. اينكار باعث مي‌شود افكار شما به وضوح بيان شود همچنین هرگونه ابهام را نيز برطرف كند.

گوش دادن بيشتر و صحبت كردن كمتر، سازماندهي شخصي ، نشست چهره به چهره با كاركنان و ارتباط مستقيم بدون توجه به نوع شخصيت شما (درونگرا، برونگرا و ...) ارزشمند است. اين 5 روش براي همه افراد مفيد خواهد بود اما افراد درونگرا بيشتر مي‌توانند استفاده كنند.

ياسمن ضيائي- دانشجوي كارشناسي ارشد دانشگاه تهران

منبع : www.forbes.com


تاریخ ایجاد : یکشنبه - 29 شهریور 1394

facebooktwitterfacebook

نظر ثبت شده ای یافت نشد. اولین نفر باشید که به این پست نظر می دهید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد . بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند . *