کسب و کارهای دریانی، کارآفرینی به سبک خانوادگیپرینت خبر

سوپرمارکت دریانی، فروشگاههای زنجیره ای یاران دریان، محصولات غذایی دریان دشت، دریان لبن، حبوبات دریانی، دریان کندو، دریاندا  و غیره اسامی آشنایی هستند که وجه مشترک آنها دریان است و شما حتما با برخی از آنها مواجه شده اید. در اینجا به تاریخچه دریانی ها و کسب و کارهای آنها اشاره شده است.

آذری ها مثل همه عرصه های دیگر ، فرهنگ خاصی هم در تجارت و هم در حمایت دارند ، از همدیگر درس می گیرند و به هم یاری می رسانند ، اتحاد وصف ناشدنی در بین آنها در جریان است و احتمالا همین اتحاد که تلاش می کنند به دور از حسد باشد ، موجب شده تا موفق هم بشوند ، در این نوشته یکی از اقوام آذری معروف برای تهرانی ها را بررسی کنیم.

دریان شهری است در استان آذربایجان شرقی ، 60 کیلومتری شهر تبریز و از توابع شهرستان شبستر . شهری کوهستانی و سردسیر که با توجه به اقلیم منطقه ، مردم سخت کوش این شهر در زمستانها امکان فعالیت کشاورزی و دامپروری نداشتند و حدود 100 سال پیش به لطف نزدیکی به مرزها بر آن شدند که با سفر به شهرهای باکو ، قفقاز و همچنین کشور ترکیه به دنبال کسب درآمد باشند .

دریانی های ابتدا با چای و قهوه وارد تجارت با روسیه تزاری شدند و در این کشور بسیار موفق بودند ، اما وقوع انقلاب کمونیستی در روسیه باعث شد تا به ایران بازگردند. شرایط بد اقتصادی روستا ، دریانی ها را وادار کرد تا بخت خود را در ترکیه و دیگر شهرهای ایران بیازمایند.

شکل گیری کسب و کارهای دریانی توسط بزرگان قوم

زمانی که آقای علی اکبر ابراهیمی دریانی جهت خرید کالاهای مورد نیاز خود راهی تهران می شود ، تهران را مکان مناسبی برای تجارت دریانی ها می یابد . وی اولین فروشگاه دریانی (که یک بنکداری بود ) را در تهران تاسیس می کند و برادر کوچکتر او مهدی ابراهیمی دریانی وارد بازار چای می شود . پس از آن ، بسیاری دیگر از دریانی ها در دهه 1320  با حمایت یکدیگر وارد تهران شدند که یا به تجارت چای و قهوه خانه پرداختند و یا اقدام به راه اندازی بنکداری و سوپرمارکت کردند .

در یکی از آن روزها در تهران،  فردی پیشنهاد یک تجارت بزرگ و پرسود چای را به حاج علی اکبر و مهدی دریانی می دهد که این دو برادر سرمایه لازم برای این تجارت را نداشتند ، اما به واسطه پیوستگی قومی ، فردی به نام قزلباش به آنها پول قرض می دهد و با وجود ریسک بالای این تجارت ، آنها این معامله را انجام می دهند و  سود کلانی به دست می آوردند . البته اکثر مردم ، دریانی ها را به واسطه سوپرمارکت هایشان می شناسند اما عقبه آنها در بازار چای است . جایی که از روسیه آغاز و به بازار چای  تهران ختم شد . 

مدتی پس از ورود دریانی ها به تهران ، تجارت در تهران رونق می گیرد .در این دوره حاج مهدی دریانی با سرمایه ای که در دست داشت ، تصمیم می گیرد تا برای کارکنان خود خانه بسازد و با مطالعه مناطق ، زمین هایی در خیابان ستارخان محله دریان نو کنونی خریداری می کند و اقدام به ساخت ساختمان هایی برای کارکنان خود می کند . پس از آن با تاسیس شرکت شهرآرا خود را به عنوان اولین آپارتمان ساز در ایران معرفی کرد و بنیاد محله های شهرآرا ، دریان نو ، تهران ویلا ، آریاشهر و ستارخان به دست وی بوده است .

حاج مهدی ابراهیمی دریانی یکی از خیرین بزرگ آذربایجان بوده و از کارهای بزرگ وی ،  ساخت بازار شبستر ، تاسیس درمانگاه و مدارس متعدد و کارهای خیریه ی دیگر در منطقه و نقاط دیگر بوده است . وی همچنین بزرگترین کمک را در حادثه زلزله اصفهان به زلزله زدگان اصفهانی کرد . او شرکت چای عقاب را تاسیس کرد و به تدریج از تاجران بزرگ چای ایران شد .وی یکی از بهترین مثالهای تصمیم گیری کارآفرینانه است که دورنمایی حساب شده و موفق برای دریانی ها ترسیم کرده بود ، به طور مثال وی به همه سوپرمارکت داران دریانی پیشنهاد کرده بود تا همه فروشگاههای خود را در مناطق شمالی خیابان انقلاب کنونی و با موقعیت دو نبش راه اندازی کنند. به همین دلیل بیشتر سوپرمارکت های دریانی در مناطق متوسط به بالای شهر تهران قرار داشته و دو نبش هستند. بر اساس آمارهای موجود در تهران 2500 سوپرمارکت با مجوز فعالیت می کنند که از میان آنها بیش از 800 فروشگاه با نام دریانی فعال هستند .

شکل گیری فروشگاههای زنجیره ای یاران دریان :

در سال 1350 ، حاج مهدی دریانی همه سوپرمارکت داران پایتخت را به منزل خود واقع در میدان دریان نو دعوت می کند و به آنها پیشنهادی تاسیس فروشگاه های زنجیره ای می دهد تا همه دریانی ها در یک مجموعه فعالیت داشته باشند . اما متاسفانه این ایده در آن زمان عملی نشد تا اینکه در سال 1383 در حضور صاحبان 500 سوپرمارکت دریانی در حسینیه دریانی های تهران، موضوع دوباره مطرح شد و تا به وجود آمدن دیدگاه مشترک بین نسل اول دریانی ها و نسل سوم آنها ، حدود 5 سال زمان صرف شد و سرانجام فروشگاههای زنجیره ای یاران دریان فعالیت خود را رسما از سال 1388 آغاز کردند که تا پایان سال 1394 با 200 شعبه در تهران فعالیت خواهند داشت .

این فروشگاههای زنجیره ای جهت یکپارچگی و اتحاد دریانی ها شکل گرفته است. با خرید نقدی به صورت یک جا با حجم بالا برای تمام فروشگاه ها ، قیمت تمام شده اجناس پایین تر می شود (استراتژی یکپارچگی رو به عقب) و در نتیجه قیمت فروش محصولات به مشتریان کاهش می یابد . همچنین این فروشگاه ها جایگاهی مناسب جهت فروش فروشگاههای دریانی است . لازم بذکر است که شرکت تکدانه اسپانسر اصلی شرکت یاران دریان می باشد .

کارخانجات و تشکل های دریانی ها :

کارگاه ها و کارخانجات موادغذایی بی شماری با مالکیت دریانی ها فعال هستند که از میان آنها 12 واحد آن در دریان فعال است که باعث رشد منطقه دریان در آذربایجان شده است .

 

دریان یکی از قویترین شبکه های اجتماعی زادگاهی را دارد . تشکل های دریانی های تهران شامل هیئت های عزاداری، صندوق قرض الحسنه، هیئت سی نفره و درمانگاه خیریه است. محل اصلی این تشکل ها و مکانی که در آن جلسات و گردهمایی های دریانی ها برگزار می شود حسینیه دریانی های تهران است. دریانی ها از ابتدای عزیمت به تهران و با افزایش جمعیت مهاجری خود، هیئت عزاداری داشتند ، این هیئت ابتدا به صورت دوره ای و در منازل مردم تشکیل می شد؛ اما احداث حسینیه در سال ۱۳۶۰ با فراهم آوردن مکانی ثابت باعث نزدیکی دریانی ها به هم شده و فرایند تشکیل شبکه اجتماعی دریانی ها را مستحکم نمود تا مراسم مختلف، جشن ها، میهمانی ها و… و اشنایی و فرایند عضو گیری به راحتی اجرا شود.

فعالیت این تشکل ها حول دو محور عمده در جریان است: اول محور مراسمی یا مناسبتی؛ بدین معنا که دریانی ها در مناسبت های مختلف، چه مذهبی و چه غیر مذهبی (مانند عزا یا عروسی) نزدیکی و همبستگی خود را نشان می دهند .  دوم محور حمایتی و کمک؛ یعنی ایجاد تشکل ها و برگزاری گردهمایی هایی جهت حمایت از افراد هم زادگاهی و جلب توجه و علاقمندی به امور زادگاه اصلی. برای نمونه گردهمایی های هیئت سی نفره، شرکت عمران دریان و صندوق قرض الحسنه در این مقوله جای دارد.

وجود صندوق های قرض الحسنه، تشکل های اقتصادی، عمرانی و… سبب شده تا یکی از قدرتمند ترین تشکل های غیر دولتی را تشکیل دهند. به طوری که نقش تشکل های دریانی ساکن تهران در عمران و آبادانی شهرشان، خدمات فرهنگی آموزشی و طرح های اقتصادی آنها، به مراتب بالاتر از کمک های دولتی است.

 

سارا آخوندازده داریان دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران

علی داوری مدیر سایت دیده بان کسب و کار و عضو هیات علمی دانشگاه تهران


تاریخ ایجاد : شنبه - 21 شهریور 1394

facebooktwitterfacebook
 • رحيمي علي اصغر

  سلام مطلب زيبا و الگوي مناسبي براي اجرا در ساير نقاط مي باشد .


  سارا آخوندزاده داریان

  سلام ، ممنونم از لطف و توجه شما


 • حجازیفر

  اتحادهای اینچنینی قومیتی ستودنیه


 • معصومه قربانی

  خسته نباشید خانوم دریانی بسیار متن جامع و کاملی بود امیدوارم در آینده آقایانی همتای برادران دریانی که بدون هیچ چشم داشت و خالصانه به خلق خدا خدمت میکردند ببینیم


 • مهسا قریب

  سلام خانم داریان مطلب بسیار جالب و تاثیر گذاری بود. برایتان آرزوی موفقیت دارم


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد . بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند . *