سه نشانه بن بست پیشرفت شغلی؟!!پرینت خبر

شغل مهم­ترین عنصر در زندگی کاری  یک شخص است. مسیر پیشرفت شغلی عبارت است از مجموعه مشاغلی که شخص در طول زندگی کاری دنبال می­کند و تصدی آنها را بر عهده دارد. درك اينكه چه زماني يك شغل نامناسب را بايد ترك كرد بسيار ساده است. با اين حال تشخيص اينكه شما در حال از دست دادن پیشرفت شغلی خود هستيد نياز به داشتن چشم‌انداز دقيقي دارد كه معمولاً به وضوح نمايان نمي شود.

اگر شما در كارتان احساس سرخوردگي يا مواجه با موانع را داريد شايد مسئله مهمي نباشد اما اگر در جايي كه بايد رو به جلو حركت كنيد به بن بست زندگي كاري خود رسيده‌ايد بايد براي تغيير و جهش به نقشي ديگر، برنامه‌ريزي كنيد.

حال، چگونه متوجه شويد كه در يك دور باطل گرفتار شده‌ايد؟ اگر يكي از حالات زير را در شغل خود داريد شايد گرفتار شده‌ايد:

  • پیشرفت شغلی شما بهتر نمي‌شود

خروجي كار خود را با شش ماه يا يكسال گذشته مقايسه كنيد. آيا توان گزارش نویسی شما قوي‌تر شده است؟ آيا توان کاری و برنامه‌ريزي‌هاي شما دقيق‌تر شده است؟ آيا قراردادهاي بيشتري بسته‌ايد؟ اگر شما هيچ پيشرفت قابل توجهي در عملكرد خود نمي‌بينيد وقت آن شده است كه از خود بپرسيد چرا؟

آيا مسئوليت‌هاي شما به اندازه كافي چالش‌برانگيز بوده است؟ آيا انگيزه دروني و بيروني براي انجامِ بهترِ كار داشته‌ايد؟ آيا منابع كافي براي انجامِ خوبِ كارِ خود داشته‌ايد؟

اگر شما خود را تحت فشار قرار نمي‌دهيد، ديگران هم شما را تحت فشار قرار نمي‌دهند و مسيري مشخص براي ارزيابي پيشرفت خود نداريد، مهارتهاي شما به احتمال زياد دچار سكون و ركود مي‌شود.

  • وجود فضاي كم براي رشد

اگر شغل خود را سه بار در شش ماه گذشته تغيير داده‌ايد و همه آنها داراي يك عنوان مشابه بوده است بهتر است به اين فكر كنيد كه شايد دچار سكون شده‌ايد. اگر مي‌خواهيد كه پله‌ بعدي از نردبان شغلي را طي كنيد بايد نگاهي دقيق به مهارتهاي خود داشته باشيد و اينكه چگونه خود را به مديران منابع انسانی شركت‌ها نشان دهيد. اگر فعاليت شما در حوزه‌اي است كه محدوديت در تعداد كارفرمايان و يا فرصت هاي ارشد شغلي وجود دارد شايد لازم باشد براي ارتقا خود، زمینه كاري خود را تغییر دهید.

  • هيچ چيز جديدي در يك مسير رو به جلو وجود ندارد!

اگر رئيس شما از شما بپرسد كه در 12 ماه آينده مي‌خواهيد در كجا باشيد( از نظر شغلي) و شما هيچ چيز براي گفتن نداشته باشيد به نظر مي‌رسد كه آينده شغلي شما مانند يك ديوار آجري سست است.

هر شغلي به دفتر كار منجر نمي‌شود و هر كارمندي نيز براي پايان دادن به اين نوع كار مشتاق نيست اما براي هر شغلي بایستی مسير پيشرفت کاری و مسئوليت‌هاي جديد مشخص باشد تا به فعاليت و برنامه‌ريزي به سوي اهداف و افزايش مهارتهاي جاري و جديد منجر شود. اگر شغلی با مسیر شغلی مشخص ندارید و علاقمند به پیشرفت شغلی هستید بهتر است مجدداً نقشه راه پیشرفت شغلی خود را ارزيابي كنيد.

منبع : سايت forbes

ترجمه : ياسمن ضيائي – دانشجوي كارشناسي ارشد كارآفريني دانشگاه تهران


تاریخ ایجاد : شنبه - 7 شهریور 1394

facebooktwitterfacebook

نظر ثبت شده ای یافت نشد. اولین نفر باشید که به این پست نظر می دهید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد . بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند . *