دلایل جالب کارآفرینی و خوداشتغالی بیشتر در قوم آذری (بخش اول) پرینت خبر

شاید در سفر به شهرهای آذری دیده باشید که میزان خوداشتغالی و کارآفرینی در این شهرها بیشتر است. شرکت های شیرین عسل، آیدین، فرش شفقی تبریز، مهیا پروتئین، آجیل تواضع ، سوپرمارکت های دریانی و غیره  نمونه کوچکی از کسب و کارهای نام آشنای آذری هستند. واقعیت اینست که باید ریشه های فرهنگی و اقلیمی و اجتماعی خوداشتغالی آذری ها را بهتر شناخت.

آذَرْبایْجان نام منطقه‌ای جغرافیایی در انتهای شمال‌غربی ایران است که آن را «آذر»، «آذرباد»، «آذربادگان»، «آذرباذگان»، «آذربایگان»، «آذربیجان» و «اَذْرَبیجان» نیز نامیده‌اند. شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل،خوی، مراغه و مرند، شهرهای اصلی آذربایجان محسوب می‌شوند.

اولین ها در تبریز نشانه هایی از خوداشتغالی

 • اولین کارخانه چینی سازی در شهر تبریز ساخته شد. 

 • اولین کارخانه تولید برق در این شهر و اولین خیابانی که در آن از چراغهای برقی استفاده شد، خیابان چراغ گازی تبریز بود. 

 • اولین ضرابخانه ماشینی و انتشار اسکناس از فعالیت های این شهر اولین ها بود. 

 • اولین شهر ایران که صاحب تلفن شد تبریز بود . 

 • اولین مهمانخانه توسط میرزا اسحق خان معززالدوله در تبریز پذیرای مهمان گردید . 

 • و غیره

اقلیم آذربایجان عامل سختکوشی و تلاش زیاد

آذربایجان دارای اقلیم سرد وکوهستانی است و بجز منطقه کوچکی در کنار رود ارس که جلگه مغان در آن جای دارد بیشتر جغرافیای این منطقه کوهستانی است. همین اقلیم سرد و سخت در طول تاریخ از مردم آذربایجان مردمانی سختکوش، مقاوم و پرتلاش ساخته است شاید در 50سال اخیر ورود محصولات تکنولوژیک مانند بخاری و برق وخودرو ابزارهای تسهیل کننده زندگی شیوه زندگی و مقابله طبیعی با فصول سرد سال را تغییر داده است اما بطور طبیعی هر خانواده آذری برای 6ماه فصل سرد سال با تلاش و کوشش مواد غذایی، سوخت و آذوغه ذخیره سازی می کرد.

رونق بازارهای سنتی آذربایجان

بازار های سنتی آذربایجان به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم به تجارت ابریشم و داد وستد با اروپا،آسیای صغیر و بین النهرین کمک زیادی کرد. همچنین بازار 7کیلومتری قیصریه اردبیل و بازار بزرگ تبریز، بزرگ ترین بازار جهان اسلام نشان دهنده رونق تجارت وکسب وکار در این بازارها در طول تاریخ دارد. وجود بازارهای وسیع نشان از سبقه تاریخی این تبادلات دارد تا جایی که در اسناد وسفرنامه ها منطقه آذربایجان بلا فصل مسیر مهمی از جاده ابریشم بوده است

اقتصاد تاریخی آذربایجان

آذربایجان با وجود رودهای متعدد و مراتع وسیع و خاک مناسب برای کشت در طول تاریخ دارای اقتصادی پر رونق در دامپروری،کشاورزی و باغداری حتی پرورش زنبور عسل بوده است. اما تجارت نفت از باکو که از 1870میلادی به عنوان دومین نفت استخراج شده جهان شناخته می شود در تمام آذربایجان جاری بوده است که با توجه به اقلیم سرد وتقاضای زیاد به وسیله پیت های حلبی و شتر دوکوهان که تا کنون نیزحضور آن در منطقه مغان جای سوال داشته انجام می پذیرفته است.

بی توجهی رضاشاه عاملی برای خوداشتغالی بجای پست های دولتی

عدم توجه به منطقه آذربایجان بدلیل پروژه ملت‏سازی رضاشاه و سرمایه گذاری اندک دولت شاید  منجر به شکل گیری حس استقلال مالی و خود اشتغالی در فرهنگ آذری شده است. لذا آذری ها بجای مناصب دولتی در بازار و فضای کسب و کار به فعالیت پرداختند.

داستان ها (حکایات فولکلریک)

در بیشتر داستان های آذری قهرمانان داستان بر خلاف بیشتر حکایات فارسی، دارای شغل مشخص هستند. در واقع عنصرشغلی در داستان های فولکلریک و قصه های کودکانه در فرهنگ آذری به چشم می خورد.

 • شخصیت داستان کودکانه "جورتدان"، در هیزم شکنی سوژه داستان می شود با پیام اخلاقی نکوهش تنبلی.

 • "کوراوغلی" که درمقابله با ظلم بپا می خیزد و شخصیت های این داستان پیشه وران، عیاران و تجار هستند. 
 • "اصلی و کرم"، "بیدیلی بیدان"، "خان چوبان و فاطما باجی" همگی داستان هایی هستند که شخصیت های آن هر کدام صاحب کسب وکار و دارای شغل کار یا فعالیت مشخصی هستند.می توان به روشنی دریافت که عنصر شغل وکسب و پیشه جرء لاینفک شخصیت پردازی داستان ها، افسانه ها و فولکلرهای آذربایجان بوده است. 
 • همچنین سختکوشی مردم آذربایجان را می توان در کلمات و لغات دید. برای نمونه واژه: قارداش به معنی برادر   مرکب از دو واژه  قار= برف و داش= سنگ یعنی مثل برف سرد مثل سنگ سرد. برادر در فرهنگ آذری یعنی نزدیک ترین و قابل اعتماد ترین عضو جامعه کسی که می توان به او تکیه کرد اما خصوصیات وی سختی وسردی است.

  مهدی حسین نژاد، دانشجوی دکترای کارآفرینی و دکتر علی داوری مدیر سایت دیده بان کسب وکار


تاریخ ایجاد : پنجشنبه - 28 خرداد 1394

facebooktwitterfacebook
 • محمود مدبری

  اولین تحلیل راجع به آذری ها بود که انصافا معرکه بود،واقعا بنیان گذاران مجتمع درخور(برندهای مهیا،بهین و ...)خیلی سخت کوش و باهوش هستند. موفق باشید


 • رضا جاويدنيا

  هوالحكيم با سلام و احترام خدمت دو بزرگوار فرهيخته نگارنده گزارش خود اشتغالي در ميان اقوام آذربايجاني. بسيار خوشحال و خرسندم كه نگارش متن شما بزرگواران، آغازي بر بررسي بازارهاي شهرهاي مختلف اقوام از ديد جمعيت شناختي بوده و مقدمه اي باشد تا روند رو به رشد بازار كسب و كارهاي غير دولتي به صورت ميداني و آماري در شهرهايي غير از مركز كشور، تحت بررسي قرار گرفته و ميزان اثر گذاري آنها در اهداف اقتصاد كلان و نيز اهداف توسعه پايدار مورد بررسي قرار گيرد. پايدار باشيد.


 • بهناز کاوندی

  بسیار عالی ممنون از توجه به آذری زبانان یاشاسین


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد . بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند . *